Odpowiedzialność spedytora w umowie spedycji
Wszystkie działania podejmowane w ramach umowy spedycji powinna determinować troska spedytora o interes dającego zlecenie. Spedytor jest odpowiedzialny za przewoźników i dalszych spedytorów, którymi posługuje się przy wykonaniu zlecenia, chyba że nie ponosi winy w ich wyborze.
Usługi spedycyjne odnoszą się do fachowej pomocy w obsłudze przewozu towarowego. Sama umowa spedycji należy do kategorii nazwanych umów cywilnoprawnych, co w praktyce oznacza, że jej pełną regulację odnajdziemy w przepisach Kodeksu cywilnego (k.c.). Kluczowe elementy każdej umowy spedycji to:
∑ oznaczenie przesyłki,
∑ kreślenie zakresu obowiązków spedytora oraz
∑ ustalenie należnego spedytorowi wynagrodzenia za świadczone przez niego usługi.
W przepisach Kodeksu cywilnego powinniśmy także szukać zakresu odpowiedzialności spedytora. Dodatkowo, warto zweryfikować czy strony umowy spedycji mogą określić obowiązki spedytora odmiennie.
Kto może być spedytorem?
Zgodnie z treścią art. 794 Kodeksu cywilnego, przez umowę spedycji spedytor zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do wysyłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem. Spedytor może występować w imieniu własnym albo w imieniu dającego zlecenie. Spedytor musi być profesjonalistą, wykwalifikowanym w zakresie tego rodzaju usług. Kodeks cywilny nie wprowadza natomiast ograniczeń podmiotowych odnoszących się do dającego zlecenie. Może nim być każdy podmiot prawa cywilnego, a więc zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, której ustawa przyznaje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta